Днес устойчивите практики са на почит, а използването им се осъществява във всяка една индустрия. Това предполага създаването на нови технологии и следването на тенденции, които предполагат разрастване на устойчивостта като еко практика.
Един от основните принципи за устойчивост е рециклирането и възстановяването на материали с цел повторната им употреба. По този начин ресурсите могат да се управляват с цел по-добра устойчивост и разпределение. В световен мащаб това води до спестяване на важни материали и ресурси, които са застрашени от изчезване поради прекомерна употреба.
В тази статия ще разгледаме някои от най-често използваните технологии плюс нови тенденции, които тепърва набират популярност във възстановяването на материали.
Разширено рециклиране
Тук се засягат традиционните технологии за рециклиране, които са обогатени с иновации за по-ефективно и прецизно възстановяване на материалите. Една от основните цели на новите технологии е постигането на сортиране и отделянето на материалите според техният произход, за да се осъществи по-лесно повторното им използване.
Интернет на отпадъците
Все повече внимание се обръща на създаването на интелигентни системи за управление на отпадъците. Това се случва благодарение на Интернет на нещата (IoT), който се използва за разработването на технологии оптимизиране на управлението на материалите в цялата верига на доставката.
Това помага за проследяването на материалите от тяхното създаване до края на жизнения им цикъл и последвалото рециклиране.
Химическо рециклиране
Това е иновативен подход, който все още търси поле за изява. Идеята на химическото рециклиране е възстановяване на пластмаси и други материали, които обикновено не могат да бъдат рециклирани по традиционен начин.
Тази нова технология използва химически процеси, които разлагат материалите на молекули и ги превръща в полимери. След това тези полимери могат да бъдат използвани в производството на нови материали.
Остойностяване на отпадъците
Това е процес, който обогатява рециклирането на отпадъците чрез използването на химични и биологични средства. Разликата между традиционното рециклиране и остойностяването на материалите е възстановяването им без загуба на качеството.
Крайният резултат е материал с по-голяма стойност от първоначалните суровини. В тази сфера има изключително голямо поле за изява, което се заема от стартъпи, които разработват технологии за остойностяване на материалите.
Използване на изкуствен интелект
Развитието на изкуствения интелект създава възможност за разработването на програми и технологии за рециклиране по един нов и иновативен начин. Изкуственият интелект се използва най-често в управлението на съоръжения за рециклиране на пластмаса и за анализ на изпълнените задачи.
Най-общо казано за ИИ може изключително много да разгърне потенциала си в създаването на нови технологии за възстановяване на материали и подобряване на тяхната ефективност.