местен данък за стар автомобил

Автомобилът е притежание с голяма имуществена стойност, която нерядко е придружена и с висока сантиментална такава. Дори когато превозното ни средство е натрупало солиден брой години вярна служба зад себе си, стойността му не намалява, а напротив, повишава се, като тук имаме предвид именно емоционалната ценност, която той носи на собственика.

Неминуемо обаче се стига до момент, в който остава единствено сантименталната стойност, а от имуществена гледна точка автомобилът се превръща в тегло. Именно за подобна ситуация става въпрос в днешната ни публикация в блога на KolaZaSkrap.bg, целяща да помогне с един от основните проблеми при запазване на стария автомобил – дължимия за него данък.

Кога сме длъжни да заплащаме местен данък за автомобила

В тази блог статия се насочваме именно към задължителния местен данък, който всеки притежател на автомобил трябва да заплаща периодично, съгласно българското данъчно законодателство. Отношение тук няма другият масово срещан автомобилен данък, а именно този, дължим при прехвърляне на МПС, в случай на покупка или продажба.

Съгласно чл. 52 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), с данъка се облагат всички превозни средства, които са регистрирани за движение по транспортната мрежа на страната. Данъчно задълженото лице, т. е. този, върху който стои тежестта на задължението за заплащане на данъка е собственикът на съответното превозно средство.

Това означава, че всеки собственик на автомобил, независимо от това дали е нов или стар и дали въобще е в експлоатация, дължи заплащането на този местен данък към общината на годишна база.

Дължи ли се данък при спиране на автомобила от движение

Това е основният въпрос, който касае хората с морално остарели автомобили, които вече не са годни за изпълнение на своята основна функция по превозване на хора и товари.

Въпросът има връзка с една регламентирана от закона възможност за документално временно спиране от движение на автомобила. Касае се за процедура, при която, поради намеренията на собственика да не използва автомобила за известен период напред във времето, поради различни основателни причини, той има възможността да подаде заявление за временното му спиране от движение.

Тук е важно да запомним, че дори и заявлението за временно спиране да е уважено от съответните органи, местният данък продължава да се дължи.

Как да се освободим от задължението за плащане на данък стар автомобил

Местният годишен данък за автомобила спира да се дължи само при прекратяване на регистрацията на автомобила ( например при бракуването на колата ). Това е възможно единствено в изрично регламентирани от закона случаи в някои строго специфични хипотези.

Лесен начин за разрешаване на ситуацията е предаването на автомобила за разкомплектоване а KolaZaSkrap.bg От нас вие ще получите необходимите удостоверение за извършеното разкомплектоване, което ще ви послужи за бърза и лесна дерегистрация на автомобила в КАТ. По този начин ще се отървете не само от задължението за заплащане на данък стар автомобил, но също така и ще разрешите проблема със съхранението на останалото извън експлоатация МПС. Тъй като ние разполагаме с необходимата техника, няма да е необходимо да се притеснявате и за транспортирането на автомобила.

Това е най-рентабилното решение при патологични проблеми със стария автомобил, тъй като в крайна сметка получавате и известна сума пари, бонус към всички други облекчения.

Иван Владимиров

Иван Владимиров е автор на блога на KolaZaSkrap.bg, лидер в рециклирането. От ранна детска възраст развива интерес към автомобили, което го води до професионално развитие в автомобилното инженерство. Иван привлича широка аудитория с уникалния си поглед върху автомобилната индустрия и се утвърждава като авторитет в своята ниша. Целта му е да разяснява тънкостите в сферата и да променя начина, по който хората разбират и ценят своите коли.

Оценка: 4.56 / 5 (138 мнения)